نحوه استفاده از آچاربکس و کاربرد جعبه بکس

باز کردن پیچ زنگ زده، باز کردن و بستن پیچ‌ها در فضای تنگ یا زاویه‌ای نامناسب، شکستن ابزار و … همه از مشکلاتی است که همه ما مخصوصا افراد حرفه‌ای مانند تعمیرکاران و تمام کسانی‌که هر روز با پیچ و مهره سروکار دارند به نوعی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که نیرو یا زمان کافی برای باز کردن پیچ نداریم.
تمام موارد بالا ضرورت استفاده از آچار بکس را مشخص می‌کند. آچار بکس توان بیشتری در مقایسه با دست انسان داشته و می تواند تعداد پیچ بیشتری را در زمانی بسیار کوتاه باز کند یا ببند؛ به‌خصوص پیچ‌هایی که دسترسی به آن‌ها سخت‌تر است.آچار بکس انواع مختلفی داشته که برای کارهای متفاوتی ساخته شده‌اند اما مکانیزم همه‌ی آن‌ها ثابت بوده و با نیرویی انفجاری یا ضربه‌ای که به وسیله‌ی باد، برق یا باتری تأمین می‌شود، گشتاور یا نیروی گردشی لازم برای کار را فراهم می‌کنند. با ما همراه باید تا در ادامه با انواع بکس، نحوه کار با آن، بهترین برندهای بکس و نکاتی که باید برای خرید آچار بکس بدانیم، آشنا شوید.

کاربرد آچار بکس:

اولین تصویری که با شنیدن نام بکس در ذهن نقش می‌بندد، کاربرد آن برای تعویض لاستیک اتومبیل در مسابقه فرمول 1 است. همان‌طور که می‌دانید در این مسابقه سرعت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و استفاده از بکس در این مسابقه نشان دهنده سرعت و اهمیت بسیار بالای آن است

انواع آچار بکس:

آچار بکس بر اساس منبعی که نیروی گشتاور لازم را فراهم می‌کند به چهار نوع دستی، برقی، شارژی و بادی تقسیم می‌شود که هریک از انواع این آچار مزایا و کاربردهای خاص خود را دارند. “کدام نوع آچار بکس مناسب است؟” این سوالی است که در مواجهه با انواع ابزارآلات مختلف پیش می‌آید؛ با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی ویژگی هریک از انواع آچار بکس بپردازیم تا بتوانید آچار مناسب برای کار خود را به‌راحتی انتخاب و خریداری کنید.

  • بکس دستی: رایج‌ترین نوع بکس دستی، آچار بکس دسته جغجغه‌ای است که مکانیزم چندان پیچیده‌ای نداشته و در مقایسه با سایر انواع بکس، قیمت مناسب‌تری دارد. مکانیزم بکس دستی به گونه‌ای طراحی شده که برای باز و بسته کردن پیچ‌ها نیازی به جدا کردن آچار از روی پیچ نیست. بکس دستی معمولا به شکل جعبه بکس به فروش می‌رسد که در واقع ست کاملی از سری‌های بکس در سایزهای مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد. 

  • بکس برقی:نیروی گشتاور لازم را از منبع برق تهیه می‌کند. این آچار بسیار قدرتمند و سریع بوده و وزن و ابعاد آن در مقایسه با بکس بادی کمتر است. قیمت این آچار در مقایسه با بکس شارژی و بادی ارزان‌تر بوده و برای مصارف خانگی و کارگاه‌های کوچک بسیار ایده آل است.

  • بکس شارژی:در سال‌های اخیر نوع جدیدی از آچار بکس با نام بکس شارژی وارد بازار شده که به نیروی برق یا باد نیاز نداشته و از طریق باتری انرژی لازم برای باز کردن یا بستن پیچ را تهیه می‌کند. بکس شارژی بدون نیاز به تجهیزات جانبی و کمپرسور هوا قدرتی معادل بکس بادی تولید کرده و به راحتی قابل جابجایی و استفاده در فضاهای مختلف است. وزن و قیمت آچار بکس شارژی در مقایسه با انواع دیگر بسیار بیشتر است و به نوعی از معایب آن به‌شمار می‌آیند.

  • بکس بادی:بکس بادی که شاید آن را با نام آچار پنوماتیک یا آچار بادی بشناسید، قدرت و سرعت بسیار بالایی دارد که آن را برای استفاده افراد حرفه‌ای ایده آل می‌کند. بکس بادی برای کار به هوای فشرده نیاز دارد و به دلیل اتصال به کمپرسور هوا امکان جابه‌جایی چندانی ندارد و برای مصارف خانگی مناسب نیست. آچار بکس بادی از نظر شکل ظاهری به چهار شکل تفنگی، سرکج، مستقیم و صلیبی تقسیم می‌شود. 

راهنمای خرید آچار بکس:
  • وزن: اگر از آچار بکس برای کارهای کوچک و کوتاه مدت استفاده می‎‌کنید، وزن آن زیاد موثر نیست اما اگر از آن در کارهای طولانی استفاده می‌کنید باید به وزن آن توجه کنید. وزن زیاد آچار بکس در پروژه‌های سنگین باعث خستگی کاربر می‌شود.
  • اندازه: اگرچه آچار بکس کوچک‌تر مناسب‌تر است اما اندازه آچار بکس با نیروی گشتاور رابطه مستقیم دارد یعنی هرچه اندازه آن کوچکتر باشد نیروی گشتاور آن هم کمتر است و بالعکس.
  • گشتاور: گشتاور نیروی لازم برای باز کردن یا بستن پیچ بوده که برای انجام کارهای مختلف، نیروی گشتاوری متفاوت نیاز است. پیشنهاد می‌شود آچار بکس با گشتاور 1500in-lbs تهیه کنید.
  • سرعت بستن پیچ: تعداد پیچ‌هایی که آچار بکس در هر دقیقه می‌بندد یا باز می‌کند سرعت بستن پیچ است. هرچه سرعت بالاتر باشد، آچار بکس تعداد پیچ بیشتری در هر دقیقه می‌بندد.
  • اندازه درایو: اندازه رایج درایو آچار بکس 1/2 و 3/8 است. اندازه 1/2 پرکاربردتر بوده و نیروی گشتاور بیشتری نسبت به 3/8 دارد.
  • طراحی: طراحی و ارگونومی آچار بکس از مواردی است که اهمیت خود را هنگام انجام پروژه‌های طولانی نشان می‌دهد. طراحی آچار بکس باید به‌گونه‌ای باشد که کاربر بتواند زمانی طولانی با آن کار کند و خسته نشود.
نحوه استفاده از آچار بکس:

برای استفاده از آچار بکس دستی در گام اول باید سری مناسب برای پیچ خود را انتخاب کنید. اندازه سری بکس معمولا بر روی آن درج شده است. آچار بکس عملکرد چندان پیچیده‌ای نداشته و به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. یک دکمه بر روی دسته آچار بکس قرار گرفته که با فشردن آن سر آچار آزاد شده و می‌توانید سری بکس را از آن بیرون بیاورید. همچنین برای قرار دادن سری بر روی آچار باید این دکمه را نگه دارید؛ سپس دست خود را از روی آن بردارید تا در جای خود قفل شود.ابتدا باید مشخص کنید که می‌خواهید پیچ را باز کنید یا ببینید. اهرمی در پشت دسته آچار قرار دارد که می‌توانید آن را بر روی دو سمت چپ و راست قرار دهید. با قرار دادن این اهرم روی حالت سمت راست می‌توانید پیچ را ببندید. همچنین برای باز کردن پیچ باید اهرم را روی حالت سمت چپ قرار دهید. معمولا در جعبه بوکس، چندین مدل رابط بوکس هم وجود دارد. با استفاده از رابط بوکس می‌توانید در نقاط دور از دسترس یا محل‌هایی که دسته آچار داخل آنها قرار نمی‌گیرد نیز پیچ‌ها را باز و بسته کنید. پس از انجام این مراحل می‌توانید شروع به باز کردن یا بسته کردن پیچ کنید. برای باز کردن پیچ باید آن را پر خلاف جهت عقربه‌های ساعت چرخانده و برای بستن پیچ باید آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.

 

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟